Képzeld el, hogy előtted van egy füzet, amelyben gyorsan és sietve írtál le egy matematikai feladatot. A számok összemosódnak, az ábrák kuszák, és a javítások áthúzásokkal vannak teli.

Most próbáld meg újra megérteni, amit leírtál…

Nem könnyű, igaz? Talán már te is megtapasztaltad, hogy a rendezetlen jegyzetek és a kusza íráskép milyen nehézségeket okozhat a matek megértésében.

De vajon miért van ez így? És hogyan javíthatunk rajta?

 

 

 

 

 

Az íráskép és a matek közötti kapcsolat

Talán nem is gondolnád, de az, ahogyan írsz, rengeteget elárul arról, hogy mennyire érted a matematikát. Amikor egy diák először elkezd hozzám járni, gyakran előfordul, hogy a füzetében szinte alig található egy rendezett sor vagy tiszta ábra. A kusza íráskép, a sok áthúzás, a kiemelők és vonalzók hiánya mind-mind azt jelezheti, hogy a diák bizonytalan a tananyagban. Az ilyen jegyzetek nemcsak nehezen átláthatóak, de a későbbi visszanézéskor is nehézséget okoznak, mert az ember könnyen elveszik a saját írásaiban.

De van egy jó hírem: ez mind változtatható!

 

 

 

 

A rendezett íráskép ereje

Az egyik legfontosabb dolog, amit tanítványaimtól kérek, hogy ceruzával írjanak, használjanak radírt, és igyekezzenek minél kevesebb áthúzást alkalmazni. A cél az, hogy a füzetük tiszta és rendezett legyen, mert ez nemcsak az írásképükön, hanem a matektudásukon is segít. A számok felismerhetőek, a függvények pontosak, az ábrák egyértelműek kell, hogy legyenek.

Megfigyeltem, hogy amikor egy diák elkezd rendezett, átlátható jegyzeteket készíteni, akkor nemcsak a füzetének a külleme változik meg, hanem a matematikához való hozzáállása is. Egyre inkább élvezi a tantárgyat, jobban érti a feladatokat, és magabiztosabbá válik. Az íráskép javulása kézzel fogható jele annak, hogy a diák fejlődik, és egyre jobban megérti a tananyagot.

 

 

 

A lassúság előnye

Biztosan előfordult már veled is, hogy gyorsan szerettél volna végezni egy számítással, és emiatt kapkodva, rendezetlenül írtál.

A végeredmény? Elrontott számítások, félreértett feladatok.

Én is pontosan így járok mindig, ha kapkodok. 

Ha lassan, átgondoltan, szépen írsz, nemcsak a feladatot érted meg jobban, de elkerülheted a felesleges hibákat is. Az átgondolt, rendezett íráskép, a körző és vonalzó használat nemcsak az eredményeidet javítja, hanem a magabiztosságodat is növeli.

 

Hogyan segíthetek én ebben?

Az online otthon elvégezhető tanfolyamaim során mindig nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a diákjaim ne csak a feladatok megoldását sajátítsák el, hanem a jegyzetelési szokásaikat is fejlesszék. A legtöbb tanfolyamomon záróleckéket kell beküldeni, ahol részletesen átnézem a füzeteket, és személyre szabott visszajelzést adok. Ez nemcsak a tanulás szempontjából fontos, hanem abban is segít, hogy a diákok lássák, hol tartanak, és miben kell még fejlődniük.

Minden diákomat arra bátorítom, hogy figyelje meg a saját írásképét, és kérdezze meg magától:

„Milyen a matek füzetem? Átláthatatlan? Csúnya? Miért van ez így?”

Ha valamit nem értünk, az gyakran meglátszik a jegyzetelésünkön is.

De tudod mit? Ez egy kétirányú utca!

Ha elkezdesz szépen írni, az segíthet abban is, hogy jobban megértsd a matematikát.

És én itt vagyok, hogy segítsek ebben!

 

 

 

 

 

Zárószó: A következő lépés

Ha úgy érzed, hogy szeretnél fejlődni a matematikában, és egyúttal a jegyzeteid is szebbek, rendezettebbek legyenek, akkor itt az ideje, hogy tegyél egy lépést előre.

Jelentkezz a RaviX tanfolyamokra, ahol nemcsak a matektudásodat fejlesztheted, de abban is segítek, hogy a füzeteid valóban a tudásodat tükrözzék. Ne feledd: szépen írsz, jól számolsz – és ez az első lépés a sikeres matekhoz!

Nézz vissza sűrűn, mert  2024 szeptemberétől jelentős mennyiségben emelkedni fog akár a Téged is érdeklő tanfolyamok száma.